Stěhujete se, rozvedli jste se, nebo jen chcete změnu, a tak prodáváte nemovitost? Je v tom ale háček, protože nemovitost je zatížená hypotékou. Zajímá vás, jestli lze byt nebo dům s hypotékou prodat? Nemusíte mít obavy. Prodat nemovitost s hypotékou je dnes běžné.  

Hypotéka jako cesta k vlastnímu bydlení 

Jednou z možností, jak si pořídit vlastní bydlení je prostřednictvím úvěru. V současné době, kdy ceny nemovitostí strmě rostou, nezbývá pro mnoho lidí jiné řešení. Může se ale stát, že se rozhodnete přestěhovat a nemovitost prodat. Dobrou zprávou je, že nemusíte čekat, až celou hypotéku splatíte. Byt i dům s hypotékou můžete bez problémů prodat – nejsložitější možná bude najít zájemce. 

Prodej domu a bytu s hypotékou: První krok 

První krok, který musíte udělat, pokud chcete prodat nemovitost s hypotékou, je zažádat o vyčíslení zůstatku v bance, kde máte hypotéku. Díky tomu budete vědět, kolik peněz zbývá bance doplatit. Ideální je žádat v době, kdy máte kupujícího, ale počítejte s tím, že banka má na vyčíslení 30 dnů. 

4 možnosti, jak prodat nemovitost s hypotékou 

Pokud prodáváte nemovitost s hypotékou, dopředu nebude vědět, která z možností se vás bude týkat. Vše se odvíjí od toho, jakým způsobem od vás zájemce nemovitost koupí. Mohou nastat konkrétně čtyři scénáře, kdy kupující: 

  • uhradí celou prodejní cenu, 
  • převezme hypotéku, 
  • zařídí si vlastní hypotéku u stejné banky nebo 
  • zařídí si vlastní hypotéku u jiné banky. 

1. Kupující má peníze na zaplacení hypotéky 

Nejjednodušší varianta je, pokud kupující dokáže zaplatit celkovou cenu nemovitosti, tedy i s hypotékou. Vyplatí se proto získat vážné zájemce třeba pomocí home stagingu nebo 2D a 3D vizualizace. S home stagingem vám naše realitní kancelář ráda pomůže – nabízíme ho jako součást prodeje. 

Kupní cena se po uzavření kupní smlouvy rozdělí na dvě částky. První částka je vyčíslení zůstatku a tu kupující zaplatí bance. Druhá částka pak náleží prodávajícímu a platí se prostřednictvím bankovní nebo advokátní úschovy. Potom je třeba podat návrh na výmaz zástavního práva na katastru nemovitostí a podat návrh na vklad, aby došlo ke změně vlastnictví. 

Tip: Přečtěte si, jak provést zápis do katastru nemovitostí

2. Převod hypotéky na kupujícího 

Většina kupujících ale nemá tolik peněz k dispozici, proto je běžné převedení hypotéky na kupujícího. Tato možnost ale není tak výhodná v porovnání s tím, když si vezme kupující hypotéku novou (vždy ale záleží na úrokových sazbách).  

S převodem hypotéky kromě kupujícího a prodávajícího ještě musí souhlasit banka. U většiny bank to problém není (až na stavební spořitelny, kde je úvěr vázán na stavební spoření). Kupující navíc musí splnit všechny podmínky pro převzetí hypotéky (solventnost, doložení příjmů atd.). 

3. Vlastní hypotéka u stejné banky 

Třetí varianta zahrnuje zařízení vlastní hypotéky u stejné banky, kterou má prodávající. Pro obě strany je tato možnost výhodná, protože banka získá nového klienta za starého, takže nemá důvod situaci prodlužovat. Kupující navíc může získat nižší poplatky za předčasné splacení úvěru. 

4. Vlastní hypotéka u jiné banky 

Složitější, ale stále proveditelná možnost je zařídit si hypotéku u jiné banky. Nejprve je třeba požádat o vyčíslení zůstatku hypotečního úvěru. Banka prodávajícího musí souhlasit s tím, že banka kupujícího bude mít určitou dobu zástavní právo k nemovitosti. Potom si banky mezi sebou převedou peníze – banka kupujícího uhradí zůstatek bance prodávajícího. 

Tip: Změnit vlastníka nemovitosti není věda. Přečtěte si, jak na přepis nemovitosti.  

Poplatek za předčasné splacení hypotéky 

Nepříjemnost, která se vás bude týkat, pokud prodáváte nemovitost s hypotékou, jsou poplatky za předčasné splacení hypotéky. Ideální je, pokud prodej naplánujete na konec fixačního období, protože hypotéku můžete bezplatně celou uhradit. 

Pokud nemůžete a nechcete čekat na konec fixace, počítejte s poplatky, které se odvíjejí od data uzavření hypotéky. V současnosti se poplatky pohybují ve stovkách korun, ale pokud jste si úvěr sjednali před 1. prosincem 2016, poplatky mohou dosáhnout statisíc korun. 

Prodej nemovitosti s hypotékou za vás vyřídíme 

Zdá se vám prodej bytu či domu, na který se váže hypotéka, složitý? Nezoufejte. Vyřídit ho za vás může i realitní kancelář. V naší realitní kanceláři se navíc setkáte pouze s právníky, kteří vědí, co dělají. Najdou vhodného kupce, poskytnou advokátní úschovu a zajistí přepis nemovitosti. Zajímá vás víc? Neváhejte nás kontaktovat. 

Rádi vám s prodejem nemovitosti pomůžeme

JUDr. Matěj Brož
advokát

Potřebuji pomoci
}

Mohlo by se vám hodit