Obsah:
O věcném břemenu jste už nejspíš někdy slyšeli. Víte ale jak vzniká a za jakých okolností může zaniknout? Možná také nevíte, že rozlišujeme dvě kategorie věcného břemena – služebnost a reálné věcné břemeno. V článku vám poradíme, jak zjistit, jestli je nemovitost, o kterou máte zájem, zatížená břemenem.
Co je věcné břemeno?
Věcné břemeno je omezení vlastnického práva k nemovitosti – vlastník musí něco trpět, něčeho se zdržet nebo konat. Tento pojem upravuje občanský zákoník a rozlišuje dva typy práv: služebnost a reálné břemeno. Jaký je mezi nimi rozdíl?
- Služebnost znamená něco trpět nebo se nějakého jednání zdržet.
Příklad: Přes pozemek paní Novákové vede cesta k domu jejího souseda. Paní Nováková musí umožnit těm, kdo se chtějí dostat na sousední pozemek, volnou cestu přes svou nemovitost.
- Reálné břemeno je situace, kdy vlastník musí aktivně něco konat.
Příklad: Vlastník nemovitosti, která je zatížená věcným břemenem, musí oprávněné osobě odevzdávat část své úrody.
Věcné břemeno: Služebnost
Služebnost zatěžuje nemovitost pasivně – vlastník musí něco strpět. Dělí se na osobní a pozemkovou služebnost. Osobní služebnost se vztahuje ke konkrétní osobě a zaniká její smrtí – je tedy krátkodobější. Příkladem může být situace, kdy vám rodiče odkážou nemovitost s věcným břemenem užívání. Tím si zajistí, že v dané nemovitosti mohou dožít.
Pozemkové služebnosti jsou například:
- Služebnost stezky, průhonu a cesty – právo pohybovat se na pozemku vlastníka.
- Služebnost inženýrské sítě – vlastník musí povolit, aby vodovodní nebo jiná síť vedla přes jeho pozemek.
- Služebnost okapu – situace, kdy dva domy mají společný okap, který vede přes jeden dům.
- Právo na vodu – právo oprávněného používat cizí studnu.
- Právo pastvy – odkazuje na právo pást na daném pozemku dobytek.
- Opora cizí stavby – setkáte se s ní u řadových domů, které se opírají o společné zdi.
- A další.
Jak vzniká věcné břemeno?
Věcné břemeno může vzniknout různými způsoby, vždy se ale musí jednat o písemnou formu. Prvním způsobem je proto písemná smlouva, která vznikla na základě dohody. V dokumentu musí být specifikované obě smluvní strany a nemovitost, které se věcné břemeno týká. Také musí být jasný způsob uplatnění věcného břemena a které části nemovitosti se bude týkat.
Věcné břemeno může vzniknout i během dědického řízení (tedy na základě závěti), vydržením nebo rozhodnutím příslušného orgánu.
Zánik věcného břemena
Podobně jako vznik věcného břemene i jeho zánik může nastat pomocí písemné smlouvy, ze zákona nebo rozhodnutím příslušného orgánu. Věcné břemeno může zaniknout i uplynutím doby, po kterou bylo věcné břemeno zřízeno, úmrtím oprávněné osoby nebo promlčením – více než deset let nedošlo k vykonávání věcného břemena.
Jak zjistit existenci věcného břemena?
Existenci věcného břemene nemovité věci zjistíte z katastru nemovitostí, neboť věcné břemeno musí být do katastru nemovitostí zapsáno. Jak provést zápis do katastru nemovitostí si můžete přečíst v našem článku. Jestli se k určité nemovitosti vztahují věcná břemena, zjistíte z listu vlastnictví v oddílech B1 a C.
Pokud je věcné břemeno uvedené v části B1, znamená to, že je zřízeno ve prospěch vlastníka dané nemovitosti. Objevili jste věcné břemeno v části C? Takové břemeno zatěžuje nemovitost.
Nevíte, jak si ověřit nemovitost, o kterou máte zájem? Stačí si zajistit výpis z katastru nemovitostí – online, na příslušném katastrálním úřadě nebo na Czech POINTu.
Chcete prodat nemovitost zatíženou věcným břemenem?
Prodat nemovitost s věcným břemenem nemusí být vždy snadné. Obraťte se na naši realitní kancelář Hledá se nemovitost, ve které pracují pouze právníci. Poradí vám nejen se smlouvami, ale zařídí i úspěšný prodej. Neváhejte nás kontaktovat.
Rádi vám s prodejem nemovitosti pomůžeme
JUDr. Michal Kalenský
advokát