Odhad nemovitost se vyplatí jak pro kupující, tak prodávající, kteří chtějí zjistit, jakou má daná nemovitost hodnotu. Odhad nemovitosti ale využijete i v dědickém řízení, při soudních sporech, nebo pokud žádáte o hypotéku. Kdo odhad nemovitost dělá a kolik stojí? 

Kdo provádí odhad nemovitosti? 

Záleží, jaký typ odhadu požadujete. Pokud chcete získat hypotéku, setkáte se většinou s bankovním odhadcem. Každá banka vlastní seznam certifikovaných odhadců, kteří mají dostatečné kompetence na to odhad zrealizovat.  

Pokud vás postihla exekuce nebo soudní spor, využijete služby soudního znalce, který jako jediný může vydat znalecký posudek.  

Odhad nemovitosti ale zařídí i realitní kancelář, která vám odhadne cenu nemovitosti například v rámci dědického či rozvodového řízení, ale i pokud nemovitost prodáváte nebo kupujete. Buď odhad provedou sami realitní makléři, nebo se obrátí na zkušeného znalce, jako je tomu u realitní kanceláře Hledá se nemovitost. Ta vám nemovitost ocení v rámci spolupráce zcela zdarma

Jak probíhá odhad nemovitosti? 

Nejprve ze všeho se musíte s odhadcem domluvit na termínu, kdy odhad nemovitosti proběhne. Případně můžete nechat domluvu s odhadcem na realitní kanceláři. Dopředu mějte připravené veškeré dokumenty, jako jsou list vlastnictví, nabývací titul nebo rezervační smlouva. Prohlídka pak trvá zhruba jednu hodinu, ale vždy záleží na velikosti nemovitosti. Jak bude odhad probíhat? 

  • Odhadce si prohlédne všechny místnosti včetně sklepu, terasy, balkonu nebo půdy. 
  • Pokud k nemovitosti patří zahrada, i tu si projde. 
  • Interiér i exteriér změří a nafotí. 
  • Zeptá se na stáří, proběhlé rekonstrukce (rok i rozsah) a viditelné vady. 
  • Bude ho zajímat přítomnost inženýrských sítí, způsob vytápění a stáří odpadů
  • Důležitá informace také je, jestli se na nemovitost vážou věcná břemena
  • Nábytek předmětem odhadu nemovitosti není. 

Odhad nemovitosti pak bude zpracovaný přibližně do jednoho týdne. 

Co ovlivňuje cenu nemovitosti? 

Na cenu nemovitosti má vliv řada faktorů. Nejvýznamnější je atraktivnost lokality, občanská vybavenost a dostupnost dopravy. Jaké další parametry hrají roli? 

  • Velikost nemovitosti – čím je byt, dům nebo pozemek větší, tím je cena vyšší. 
  • Rekonstrukce – odhadce bude zajímat, jestli je nemovitost před, nebo po rekonstrukci, jak stará a v jakém technickém stavu je. 
  • Aktuální situace – zásadní roli hraje také aktuální situace na realitním trhu. Nedostatek nemovitostí má za následek jejich vyšší ceny. 

Potom je třeba se zaměřit na rozdíly u rodinných domů a bytů, kde najdeme odlišné hodnotící faktory. U odhadu ceny bytu bude odhadce zajímat dispozice bytu (kuchyň spojená s obývacím pokojem nebo oddělená koupelna a toaleta), na které světové strany jsou orientovaná okna nebo jestli je součástí balkon, sklep nebo výtah.  

U rodinného domu je důležitá informace o jeho rekonstrukci, stáří, dispozici a velikosti místností, stejně jako o velikost celého pozemku. Půda, terasa, a zejména sklepní část zvýší cenu domu. 

Kolik stojí odhad nemovitosti? 

Pokud vám odhad nemovitosti vypracovává banka, většinou bývá v ceně nebo jako bonus k hypotéce. Pokud ale řešíte jinou situaci, připravte si 3 000 až 7 000 Kč. Odhad pozemků bývá nejnižší, pak následuje odhad bytů a nejdráž vyjde odhad rodinného domu. 

Odhad ceny nemovitost patří do rukou odborníků 

Pokud chcete mít jistotu, že odhad proběhne správně a cena bude dané nemovitosti odpovídat, obraťte se na zkušené realitní makléře a právníky v jedné osobě. Takové najdete v realitní kanceláři Hledá se nemovitost, která kromě ocenění zdarma, nabízí i home staging, který vaší nemovitosti zvýší tržní cenu.  

Rádi vám s odhadem ceny nemovitosti pomůžeme

JUDr. Michal Kalenský
advokát

Potřebuji pomoci
}

Mohlo by se vám hodit