Nájemce neplatí včas, odmítá se vystěhovat nebo poničil vybavení v objektu a nechce ho zaplatit? Než se rozhodnete nemovitost pronajmout prvnímu zájemci, raději si ho předem prověřte. Jak vybrat dobrého nájemce? Na to vám odpovíme v článku. 

Zeptejte se svého okolí  

Nejjednodušší je začít přímo u přátel, kolegů nebo známých. Zeptejte se, jestli ve svém okolí neznají někoho, kdo by rád bydlel v nájmu. Dostane se vám na zájemce i dobrých referencí a můžete tak najít dokonalého nájemníka v co nejkratším čase. V každém případě si raději každého zájemce důkladně prověřte. Jak?  

Osobní setkání  

Na osobním setkání určitě trvejte. Setkání by se měli účastnit všichni potenciální nájemníci. Napoví vám už první dojem. Přišel nájemce pozdě a ani se neomluvil? Neodpovídá na vaše otázky? Máte dojem, že něco skrývá? Nezajímá se o pronajímanou nemovitost? 

Pozorování chování a řeči těla je jednou ze součástí osobního setkání. Další složkou je vaše oprávnění ptát se na otázky finančního charakteru. Jako pronajímatel potřebujete vědět, jestli nájemce zvládne pravidelně hradit cenu nájemného a jestli je ochotný před nastěhováním zaplatit kauci. Proto se ptejte na zaměstnání, případně požadujte kontakt na zaměstnavatele. Výhodou může být, pokud se za uchazeče o pronájem zaručí bývalý „domácí“. 

Jak řešit situaci, pokud vám nájemce odmítá platit nájem, se dozvíte v článku Jak postupovat při vymáhání dlužného nájemného. 

Sociální sítě 

Před osobním setkáním si můžete nájemce prověřit na sociálních sítích. Pokud znáte jeho jméno, můžete zkusit vyhledat nějaké informace na Facebooku, Instagramu nebo na LinkedIn, kde se můžete dozvědět o profesních zkušenostech. 

Rejstříky 

Nájemce si prověřte ve veřejně dostupných databázích. Do některých můžete nahlédnout zdarma, ale některé jsou zpoplatněné. 

  • Insolvenční rejstřík – tuto databázi si můžete prohlédnout zdarma. 
  • Rejstřík živnostenského podnikání – zdarma zjistíte, jestli jsou údaje o podnikání pravdivé a jestli nemá daná osoba pozastavenou živnost. 
  • Veřejný rejstřík a Sbírka listin – rejstřík firem, ve kterém si zdarma ověříte firmu, pro kterou nájemce pracuje. 
  • Centrální evidence exekucí – vede ji Exekutorská komora České republiky, ale údaje v ní jsou zpoplatněné. Každá strana výpisu stojí 50 Kč. 
  • Databáze osob v pátrání Policie ČR – zdarma zjistíte, jestli zájemce o byt není hledaná osoba. 
  • Úřední deska soudních exekutorů – veřejné úřední desky s dokumentací k jednotlivým případům. 
  • Veřejné dluhy u zdravotních pojišťoven – i pojišťovny zveřejňují seznam dlužníků zdravotního pojištění. 

Nájemce si můžete nechat prověřit i u realitní kanceláře, jako je Hledá se nemovitost. Náš tým tvoří právníci, kteří vám pomůžou s prověřením nájemců. 

Co ještě si pohlídat před podpisem smlouvy? 

Co byste ještě před podpisem smlouvy měli zkontrolovat? Jméno a adresu nájemce. Požadujte občanský průkaz a ověřte si, jestli se shoduje se jménem ve smlouvě. Také se ujistěte, že trvalé bydliště na městském úřadě neznamená, že se jedná o dlužníka. Mnoho dlužníků totiž má trvalé bydliště na městském úřadě. Jaké další náležitosti by v nájemní smlouvě neměly chybět, si přečtete v článku 6 rad pro bezpečnější pronájem.   

Tip: Realitní kancelář vybere dokonalého nájemce 

V prostředí realit se pohybujeme už několik let a naší předností je, že jsme právníci, kteří trhu s nemovitostmi rozumí i z legislativního hlediska. S námi máte jistotu, že smlouvy a vše ostatní okolo pronájmu bude v pořádku. Naše služby jsou navíc zdarma, protože provizi platí výhradně nájemce, kterého před podpisem smlouvy důkladně prověříme. 

Rádi vám pomůžeme najít dobrého nájemníka

Mgr. Hana Kalenská
realitní makléřka

Potřebuji pomoci
}

Mohlo by se vám hodit