Vaši vysněnou nemovitost máte na dosah, představujete si, jak se v ní zabydlujete, ale najednou padne zmínka o exekuci. Jedná se o pádný důvod, abyste nemovitost odmítli? Povíme vám, jak při koupi nemovitosti v exekuci postupovat a na co byste si měli dát pozor. 

Co je to exekuce? 

Exekuce je situace, kdy má dlužník soudně vynucené splacení dluhů. Jedná se o krajní řešení, pokud osoba v exekuci odmítá uhradit například nesplacený úvěr. 

Jak zjistit, že je nemovitost v exekuci? Hledejte! 

Nahlédněte do Centrální evidence exekucí, kde ale najdete pouze pravomocné exekuce. Abyste zjistili, jestli neexistují další zahájené exekuce, oslovte exekutora – kontakt na něj si vyžádejte přímo od majitele nemovitosti.  

Podívejte se také do katastru nemovitostí do listu vlastnictví. Konkrétně v části „C“ zjistíte, jestli je nemovitost v exekuci, a tím pádem určená k prodeji. V této části také odhalíte možná věcná břemena, zástavní práva apod. Kde získáte výpis z katastru nemovitostí?  

Koupě nemovitosti v exekuci – existují 2 způsoby 

Pro prodej nemovitosti v exekuci jsou typické dva způsoby: prodej před nařízením dražby a prodej v dražbě

Prodej nemovitosti v exekuci majitelem 

Nejlepší variantou je, pokud navážete spolupráci s realitní kanceláří, která se spojí s příslušným exekutorem. Makléř by měl od exekutora zjistit přesnou výši dluhu a také znát i ostatní exekuce – včetně takových, které dosud nejsou pravomocné. Pak můžete začít řešit s exekutorem způsob, jakým bude dluh uspokojen.

Po zaplacení celého dluhu vydá exekutor rozhodnutí, kterým umožní dlužníkovi uzavírat smlouvy týkající se jeho majetku a poté lze provést změny vlastnictví u příslušného katastrálního úřadu.  S potvrzením od exekutora o zaplacení exekučně vymáhané částky a zastavení exekuce se pak můžete vydat na katastrální úřad, kde podáte návrh na odstranění záznamů o exekuci z listu vlastnictví.  

Dražba nemovitosti v exekuci 

Nemovitost v exekuci se může prodávat i v nedobrovolné dražbě, kterou nařídí exekutor. Bývá označená jako „EX“ (dobrovolné dražby poznáte podle písmena „D“). Před zahájením dražby musíte uhradit dražební jistotu, která vám dovolí se aukce zúčastnit. Dražební jistota slouží i jako prevence, aby se dražby účastnili jen vážní zájemci s dostatkem finančních zdrojů. Pokud nemovitost v exekuci nevydražíte, dražební jistotu získáte zpět. 

Stát se úspěšným dražitelem má tu výhodu, že nemovitost získáte bez právních vad, protože zanikají zástavní a jiná práva k nemovitosti. Nemovitost bude de facto očištěná. Od soudu nebo exekutora si pak vyžádejte potvrzení o převodu vlastnického práva, díky kterému vám katastrální úřad zapíše vklad do katastru nemovitostí.  

Tip: Přečtěte si, jak provést zápis do katastru nemovitostí

Rizika koupě bytu nebo domu v exekuci 

Jak už jsme zmiňovali, důležité je zjistit přesnou dlužnou částku nebo částky. Určitě máte stanovou jistou hodnotu, za kterou nechcete jít. Pokud by ji dlužná částka převyšovala, raději od koupě odstupte. Celý proces by se jen zkomplikoval. 

Rizikem ale je, že ne každou exekuci dohledáte. Některé z nich nemusí být ještě pravomocné a mohou se objevit během přepisu nemovitosti. Buďte pečliví a projděte veškeré registry, komunikujte s exekutorem a příslušným soudem. Na pomoc si můžete vzít i realitní makléře – například v naší realitní kanceláři Hledá se nemovitost pracují pouze právníci, takže budete mít jistotu, že vše proběhne v pořádku. 

Pokud se přece jen objeví nové exekuce, hrozí, že budete muset dlužné částky uhradit exekutorovi za dlužníka a postarat se o jejich výmaz z listu vlastnictví, protože jinak by mohl exekutor danou nemovitost opět prodat v dražbě a z výtěžku uspokojit pohledávku věřitele, byť by se jednalo o věřitele jiné osoby a vy jste již byli v katastru nemovitostí evidováni jako vlastníci. 

Pomůžeme vám s koupí nemovitosti v exekuci 

Na koupi domu nebo bytu v exekuci nemusíte být sami. Oslovíme příslušného exekutora, připravíme smlouvy, a dokonce za vás vyřídíme i přepis nemovitosti. Neváhejte nás kontaktovat

Rádi vám s koupí nemovitosti v exekuci pomůžeme

JUDr. Michal Kalenský
advokát

Potřebuji pomoci
}

Mohlo by se vám hodit