K prodeji a pronájmu bytu patří inzerce. Bez ní se můžete setkat s malým zájmem nebo prodejem pod cenou. Jak napsat inzerát na pronájem a prodej bytu, co by měl text inzerátu obsahovat a kam inzerát umístit? Pro více informací čtěte dál. 

Jak napsat inzerát na pronájem nebo prodej bytu? 

Vlastníte byt, který chcete pronajímat nebo prodat? Ve většině případů se to neobejde bez inzerce. Pokud chcete oslovit co nejvíce zájemců a nemovitost co nejrychleji pronajmout nebo prodat, nezbude vám nic jiného než se pustit do inzerování. 

Jak postupovat při inzerci bytu? 

Jaký by měl inzerát být? Stručný, zajímavý, a hlavně pravdivý. Přečtěte si, jak na inzerát, který přiláká pozornost: 

1. Pořiďte kvalitní fotografie 

Základem inzerátu na byt jsou kvalitní fotografie. Největší váhu má fotografie úvodní – vyberte takovou, která je prosvětlená a odlišuje se od ostatních inzerátů. Pokud neumíte pořizovat skvělé fotografie, můžete se obrátit na fotografa nebo přímo na realitní kancelář, která vám kromě kvalitních fotografií dokáže vytvořit i virtuální 3D prohlídku.  

2. Stanovte cenu 

Poté, co si zájemci prohlédnou fotografie, a případně 3D prohlídku, zajímá je cena nemovitosti nebo cena nájemného. Výše nájemného by se měla odvíjet od specifik dané lokality, velikosti bytu a jeho vybavení. Jak vysoký nájem požadovat? Ani příliš nízký, ani příliš vysoký. Zkuste si udělat průzkum na realitních serverech mezi podobnými byty ve stejné lokalitě nebo se obraťte na realitní makléře, kteří vám se správným nastavením ceny pomohou

Další kapitolou jsou také ceny za služby a energie. Jaké možnosti se nabízejí se dočtete v článku Jak postupovat při pronájmu bytu v osobním vlastnictví? 

Inzerujete byt, který chcete prodat? Cenu bytu ovlivňuje hned řada faktorů, jako jsou jeho dispozice, velikost, přítomnost sklepu, terasy či balkónu nebo technický stav. Obdobně jako u ceny nájemného, i v tomto případě můžete provést průzkum na realitních serverech. Další možností je odborný posudek odhadce nebo realitní kanceláře, která přichází do kontaktu s prodejem nemovitostí každý den. Má proto relevantní a aktuální data o cenách. Navíc může nabídnout způsob, jak navýšit tržní cenu o desítky tisíc – takzvaný home staging. 

3. Napište popisek  

Inzerát na prodej i pronájem bytu musí obsahovat popisek. Měl by znít profesionálně, tudíž vyhnout se jakýmkoliv pravopisným i faktickým chybám je základ. Zároveň by měl zaujmout. S barvitým líčením to ale nepřehánějte, protože to hlavní, co zájemce zajímá, jsou vlastnosti bytu.  

Pište zejména o přednostech a důležitých technických parametrech – ostatní můžete prodiskutovat při osobní prohlídce. Zásadní je podávat pouze pravdivé informace. Co by tedy měl obsahovat text inzerátu na pronájem či prodej bytu? 

 • dispozice a velikost bytu 
 • patro daného bytu a celkový počet pater budovy 
 • vybavení bytu (včetně sklepa, balkónu, technické místnosti, garáže atd.) 
 • stav bytu i domu (před/po rekonstrukci) 
 • druh stavby (cihla, panel nebo novostavba) 
 • občanská vybavenost a okolí (školy, parkoviště, zdravotní střediska, restaurace, parky, sportovní centra atd.) 
 • druh vlastnictví (osobní nebo družstevní) 
 • měsíční náklady a možnost financování 

4. Inzerci bytu zveřejněte 

Posledním krokem je propagace inzerátu na internetu. Kam umístit inzeráty na pronájem a prodej bytu? Inzerovat můžete na známých realitních serverech, jako jsou Sreality, Reality.iDNES.cz nebo Bezrealitky.cz. Jaké jsou ceny jednotlivých inzertních portálů? 

 • Sreality: 72,60 Kč/den 
 • Reality.iDNES: 11 Kč/den 
 • Bezrealitky: 299 Kč/měsíc 

(Ceny jsou platné k únoru 2022.) 

Jinou možností je zveřejnění inzerátu na sociálních sítích nebo také na webu realitní kanceláře, která se vám postará o kompletní servis od pořízení fotografií a nacenění bytu přes zveřejnění inzerátu až po úspěšný prodej nebo pronájem. Obrátit se můžete na realitní kancelář, jako je Hledá se nemovitost. Náš tým tvoří právníci, kteří vám pomohou s naceněním nemovitosti a úspěšným pronájmem nebo prodejem.   

Rádi vám s inzercí bytu pomůžeme

Mgr. Hana Kalenská
realitní makléřka

Potřebuji pomoci
}

Mohlo by se vám hodit