Prodej bytu nebo domu bez realitky nese svá úskalí. I když se to na první pohled nemusí zdát, je to náročný proces, který zabere spoustu času. Například přípravou nemovitosti na focení, prohlídkami, sepsáním smluv a předáním nemovitosti strávíte dlouhé hodiny. Přečtěte si, co vás při prodeji bez realitky čeká a jaké jsou výhody a nevýhody prodeje nemovitosti bez realitky versus s realitkou. 

Prodej bytu nebo domu bez realitky: Výhody 

Nejprve se podívejte na výhody, které vám prodej bez realitky přinese. Víme o dvou hlavních výhodách: 

Samostatnost 

Hlavní výhodou je, že si prodej své nemovitosti můžete řídit samostatně a mít nad ním dokonalý přehled. Budete moci měnit svá rozhodnutí, protože vás nebude vázat žádná smlouva. 

Žádná provize 

Nebudete také muset platit provizi, která se u realitních kanceláří většinou pohybuje v rozmezí 3–6 % z kupní ceny. Ovšem některé realitní kanceláře, jako Hledá se nemovitost, nepožadují provizi od prodávajícího, ale od kupujícího. Takže v tomto ohledu záleží na výběru konkrétní realitky. 

Prodej bytu nebo domu bez realitky: Nevýhody 

Jako cokoliv jiného i prodej bez realitky má kromě výhod své nevýhody. Se kterými se můžete setkat? 

Nižší zisk 

Pokud budete prodávat bez realitky, můžete přijít o lepší zisk. Jak to? Realitní makléři jsou schopní obchodníci, kteří dokáží o ceně smlouvat a vyjednat pro vás nejvýhodnější nabídku.  

Méně atraktivní nemovitost 

Další faktorem, kvůli kterému můžete přijít o více peněz z prodeje, je nedostatečná příprava nemovitosti na focení a na prohlídky. Mluvíme tady o home stagingu, jehož cílem je, aby interiér vypadal atraktivně a útulně, a tím maximalizoval prodejní cenu. Realitní kanceláře jako Hledá se nemovitost tuto službu nabízejí v rámci prodeje. 

Prodej bez realitky je časově náročný 

Prodejem bez realitky také přijdete o hodně volného času, protože všechny prohlídky budete muset absolvovat sami. Stejně jako komunikovat se zájemci nebo vytvořit inzerát. 

Složité právní záležitosti 

Prodej bez realitky může být nebezpečný, pokud nerozumíte právním záležitostem. Realitní kanceláře buď s právníky spolupracují, nebo je rovnou mají ve svém týmu. Proto je prodej skrz ně z právního hlediska mnohem bezpečnější. 

Co všechno musíte zařídit při prodeji bez realitky? 

Než přistoupíte k prodeji bytu nebo domu bez realitky, zjistěte si, co všechno musíte zařídit a co vás nemine. Nestačí totiž jen nemovitost nafotit a vložit inzerát na realitní portály. Co všechno vás čeká, pokud chcete prodávat bez realitky? 

  • kontrola právního i technického stavu nemovitosti 
  • odhad tržní ceny nemovitosti 
  • úprava interiéru na focení a prohlídky 
  • samotné focení 
  • sepsání inzerátu 
  • inzerce bytu nebo domu na realitních portálech 
  • prohlídky a komunikace se zájemci 
  • příprava rezervační nebo kupní smlouvy 
  • přepis nemovitosti  
  • předání nemovitosti 

Pokud se rozhodnete spolupracovat s realitní kanceláří, všechny zmíněné kroky udělá za vás. Ušetříte si čas, peníze i nervy s hledáním vhodného kupce, přípravou smluv i přepisem nemovitosti.  

Tip: Přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte, s čím vším vám realitní makléř pomůže. 

S realitní kanceláří máte větší jistotu 

Výhody i nevýhody najdete u obou forem prodeje. Pokud ale nechcete přijít o drahocenný čas, nevyznáte se ve smlouvách, nemáte obchodního ducha a bojíte se, že neseženete vhodné kupce, kontaktujte naši realitní kancelář. Nemovitost vám zdarma oceníme a prodáme co nejvýhodněji. Všechny smlouvy budou navíc řádně sepsané a legislativně v pořádku, protože se náš tým skládá z právníků. 

Rádi vám s prodejem nemovitosti pomůžeme

JUDr. Matěj Brož
advokát

Potřebuji pomoci
}

Mohlo by se vám hodit